RSS

08 – Sir Frederick Cavendish Ponsonby


Major General Sir Frederick Cavendish Ponsonby
1783 – 1837

Governor of Malta 1827-1836

Major General Sir Frederick Cavendish Ponsonby, GCMG, KCB, KCH (July 6, 1783 – January 11, 1837) was a British military officer, the second son of the 3rd Earl of Bessborough and Henrietta Spencer.

Important dates during his Governorship


1828
Proclamation regulating State-Church relations.

1831
See of Malta independent
of See of Palermo.

1834
Opening of Malta Government Savings Bank.

1835
First Council of Government.

Educated at Harrow, he joined the army as a cornet in January 1800, serving in the 10th Light Dragoons. He was promoted lieutenant in June 1800 and captain on 20 August 1803. He exchanged to the 60th Regiment of Foot in April 1806 and served on the staff of the Duke of Bedford, then Lord Lieutenant of Ireland. Promoted major on 25 June 1807, he went into the 23rd Light Dragoons on 6 August 1809 and went with them to serve in the Peninsular War.

He fought well at Talavera. He was promoted lieutenant colonel on 15 March 1810, and served as assistant adjutant-general at Buçaco and Barrosa, directing a brilliant and successful charge by a squadron of the 2nd Regiment of Hussars (KGL) against the French dragoons. He was given command of the 12th Light Dragoons on 11 June 1811.

After the fall of Badajoz, he distinguished himself in the action of Llerena on 11 April 1812, temporarily commanding Anson’s brigade. Ordered by Sir Stapleton Cotton to detain a superior force of French cavalry under Pierre Soult, he successfully delayed them until reinforcments could arrive to flank the French and pursue them into Llerena.

He led his dragoons to disperse some of the broken French infantry after the Battle of Salamanca, and was wounded while covering the withdrawal from Burgos. At Vitoria, his regiment was part of the force, under Sir Thomas Graham, that blocked the French retreat towards Bayonne. He took part in the Battle of the Pyrenees and the fighting that followed in the south of France, bringing to Wellington the news that Napoleon had abdicated.

During the Hundred Days, the 12th Light Dragoons were attached to Vandeleur’s light cavalry brigade. At the Battle of Waterloo, the 12th and 16th Light Dragoons were told to charge down the slope, but no further, to support the withdrawal of the Union Brigade of heavy cavalry. But, like the Union Brigade (led by his second cousin, William Ponsonby), the light horse charged (as he later admitted) too far.

Ponsonby was wounded in both arms, knocked off his horse by another saber cut, and finally stabbed in the back by a French lancer. His story of survival is almost beyond belief. First, a French skirmisher robbed him as he lay helpless on the ground. Luckily for Ponsonby, Major de Laussat of the Imperial Guard Dragoons found him and treated him kindly, giving him some brandy and promising to send help. Later, another French skirmisher used Ponsonby as a shield as he fired over him. Toward the end of the battle, he was ridden over by Prussian cavalry and roughed up by a Prussian looking for plunder. At last, Ponsonby was discovered by a soldier of the 40th Foot who stood guard over him during the night. He was carried away in a cart, but was, surprisingly, restored to health by the nursing of his sister Lady Caroline Lamb.

He went on half-pay on 26 August 1820, and was appointed “inspecting field officer” in the Ionian Islands on 20 January 1824. The next year, on 16 March 1825, he married Lady Emily Charlotte Bathurst (d. 1877), daughter of Henry Bathurst, 3rd Earl Bathurst. They had three sons and three daughters, including:

        •  Henry Frederick Ponsonby (1825–1895)
        •  Selina Ponsonby (d. 1919)

On 27 May 1825, he was promoted major-general, commanding the troops in the Ionian Islands. The next year, on 22 December 1826, he was appointed Governor of Malta, and remained there for eight and a half years. He met Baron de Laussat, his saviour at Waterloo, in 1827. During his Maltese tenure, he was made GCMG in 1828, and KCB and KCH in 1831. He left the governorship in May 1835, and was appointed colonel of the 86th Regiment of Foot on 4 December 1835. He was transferred to the colonecly of the Royal Dragoons on 31 March 1836. During this period, he maintained a high degree of interest in the handling of cavalry, and corresponded with Wellington. He died suddenly at an inn near Basingstoke on 11 January 1837.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: