RSS

03-Dr Tonio Borg

1957 –

EU COMMISSIONER FOR MALTA (2012 – 2014)

borg2 European Commissioner for  Health and Consumer Policy (from 2013 Health only)


In office
21 October 2012 – October 2014

President: José Manuel Barroso

Preceded by John Dalli (Health and Consumer Policy)

Succeeded by Vytenis Andriukaitis (Health and Food Safety)

Personal details

Born: 12 May 1957
Political party: Nationalist Party
Spouse: Adele nee’ Galea
Children: Daniela, Mark, Adriana
Profession:Lawyer

Tonio Borg was born on 12th May 1957.

He attended the Jesuit–run St Aloysius College and graduated `cum laude` in law at the University of Malta in 1979 . He practised law at the Courts of Justice between 1980-1995 specialising in human rights cases.

His activity in politics started at University where he was active in the Christian Democratic Students organisation (SDM); he also participated in student politics serving as member of the Kunsill Studenti Universitarji.

At the age of 17 he joined the Nationalist Party Youth Movement, occupying several posts within the organisation including that of Secretary General and President. He has been a member of the PN Executive since 1978.

He was elected to Parliament in the interests of the Nationalist Party in 1992 and has been elected in all subsequent general elections(1996, 1998, 2003, 2008).

In 1995 he was given his first ministerial appointment at the age of 38 and entrusted with home affairs. Following the 1998 election and the return of a Nationalist Government he served again as Home Affairs Minister for ten years (1998-2008) covering in different periods additional portfolios including justice, local government, environment, urban planning and state property management.

In March 2004 he was elected Deputy Leader of the Nationalist Party and soon after was appointed Deputy Prime Minister and Leader of the House of Representatives.

In March 2008 following the third successive victory of the PN at the election polls he was appointed Minister of Foreign Affairs.

Dr. Borg is a lecturer in public law at the University of Malta a post he still holds today. Between 1990 and 1995 he served as member of the European Committee for the Prevention of Torture (CPT).

He has occupied other posts including that of member of the Council of Europe Parliamentary Assembly (1992-1995), Mid Med Bank Director (1987-92), member of the Planning Authority (1992-1995) and Joint Parliamentary Committee between the European and Maltese parliament (1992-1995;1996-98).

On 20 October 2012 he was nominared to be the third Maltese EU Commissioner after the resignation of John Dalli.  On 21 October 2012 he resigned from Deputy Leader of the Nationalist Party. He resigned from Pariliament and Minister for Foreign Affairs on 27 November 2012.

Tonio Borg is married to Adele nee’ Galea and they have three children together, Daniela, Mark and Adriana.
 

 

 

HOME |

 

 

Comments are closed.

 
%d bloggers like this: